Способи зворотнього зв'язку

Ви можете зв'язатися з нами через форму або ЗВ'ЯЗАТИСЯ ПРОСТО - внизу сторінки, клікнувши на іконку зручного для Вас способу. ⇓

compare_arrows0

Розділ майна та виділ частки

Розділ майна та виділ частки

Проблеми власності стоять, напевно, на першому місці серед безлічі питань, які вирішує сучасна людина кожен день. Невиправдано завищені ціни на нерухомість не дозволяють купувати квартири або кімнати.

Суди завалені позовами, які стосуються прохань про врегулювання спірних житлових питань. Дуже багато проблем у сфері, яка пов'язана з виділенням частки в житловому приміщенні.


Загальна власність

Відповідно до чинного законодавства майно може перебувати у власності кількох осіб. В такому випадку мова йде про праві спільної власності.

Якщо частки власників визначені, то дане майно знаходиться в частковій власності. Якщо частки не встановлені угодою і не можуть бути визначені на підставі закону, то вони вважаються рівними. Учасники часткової власності можуть встановлювати порядок визначення, зміни часток. За замовчуванням загальна власність на майно є пайовий, якщо законом не передбачено утворення спільної власності на майно.

При сумісній власності частки не визначені. За угодою учасників спільної власності на спільне майно може бути встановлена часткова власність. Якщо згода не досягнута часткова власність встановлюється за рішенням суду.


Розділ майна, що перебуває у спільної (часткової і сумісної) власності, і виділ з нього частки

Власники майна, що перебуває в частковій власності розпоряджаються нею за угодою, при цьому кожен власник має право розпорядитися часткою на власний розсуд з додержанням при її возмездном відчуження права інших учасників часткової власності на переважне право купівлі продаваної частки за ціною, за яку вона продається, і на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

Дуже часто питання розділу майна і виділу часток постає при розділі майна подружжя, а також при роз'їзді спільно проживають членів сім'ї, які отримали житлове приміщення у спільну власність при приватизації. Часто буває так, що спільне проживання стає неможливим, а фінансове становище не дозволяє вирішити житлове питання шляхом придбання додаткового житлового приміщення, тоді єдиним виходом для вирішення житлового питання є виділ частки в житловому приміщенні для подальшого продажу.


Переваги звернення

Консультація допоможе передбачити всі тонкощі і наслідки розділу майна і виділу частки, адже іноді доцільно домовитися і вирішити питання в досудовому порядку, а якщо таку угоду неможливо спеціаліст представить Ваші інтереси в суді або підкаже, як самостійно відстояти своє право.


Рішення про виділення частки

Рішення про виділення частки можливе як у добровільному порядку, при цьому частки визначаються самостійно, за згодою, якщо угода не досягнуто, потрібне звернення до суду.

Майно, що перебуває в частковій власності, може бути поділене за угодою між власниками. Учасник часткової власності має право вимагати виділу своєї частки з спільного майна. Якщо угода з даних питань не досягнуто учасник часткової власності має право вимагати виділу в натурі своєї частки із спільного майна в судовому порядку. У разі нерозмірності майна, що виділяється в натурі виплачується відповідна грошова сума або інша компенсація. Виплата компенсації замість виділу частки допускається тільки із згоди, але в разі незначності виділеної частки, суд може вирішити це питання і при відсутності згоди цього власника, зобов'язавши інших учасників часткової власності виплатити йому компенсацію.

Якщо виділ частки в натурі неможливий без невідповідного збитку майну або не допускається законом, що виділяється, має право на виплату йому вартості його частки співвласниками. Розділ майна, що перебуває у спільній власності, і виділ з нього частки можуть бути здійснені після попереднього визначення частки кожного з учасників у праві на спільне майно.


Визначенням поняття «виділення частки в натурі» займається Цивільний кодекс. Він містить статтю, яка детально розтлумачує поняття і пояснює, коли проводяться такі процедури. Згідно ст. 364 Цивільного кодексу України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що перебуває у спільній частковій власності.

До того ж, якщо виділ в натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Це, наприклад, можливо в наступному випадку: протягом спільного життя чоловіком і дружиною був придбаний або збудований будинок. Фактично це приватне будова є нерухомим предметом власності кількох осіб. У випадку його розділу, у подружжя може виникнути бажання не тільки поділити своє майно, але і виділити фактично частки в натурі у порядку поділу майна, щоб було зрозуміло, хто чим може користуватися і розпоряджатися.

Здавалося б, все просто. Однак людям, далеким від юриспруденції, буває деколи складно зорієнтуватися в тому, про що говорить закон. Поділ і виділення частки в натурі здійснюється з наданням Висновку щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна або Висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об'єкта нерухомого майна, що зробити без допомоги фахівця досить складно.

Сама ж процедура виділення часток в натурі описується докладно, тим не менш, людям потрібні додаткові роз'яснення фахівців у галузі права - адвокатів, щодо того, в яких ситуаціях і яким чином здійснюється процедура, коли можна ділити і виділяти, а також коли покладена компенсація за частку у спільному майні.


Розділ загального майна подружжя.

Спільна власність подружжя припиняє своє існування у зв'язку з її розділом. В результаті цього кожен з подружжя стає самостійним власником частини належного їм раніше спільного майна.

Розділ спільного майна подружжя може бути проведений як у період шлюбу, так і після його розірвання або вже після розлучення. Розділ проводиться на вимогу одного з подружжя, одночасного вимогу обох подружжя або у разі заяви кредитором вимоги про поділ спільного майна подружжя для звернення стягнення на частку одного з подружжя у спільному майні.

При відсутності розбіжностей подружжя можуть самостійно укласти угоду про поділ їх спільного майна. Сімейний кодекс не пред'являє яких-небудь особливих вимог до форми такої угоди. Воно може бути укладена в усній або письмовій формі, за бажанням подружжя це угода може бути нотаріально посвідчений.

У разі виникнення спору поділ спільного майна подружжя, а також визначення їх часток у цьому майні виробляються в судовому порядку.

При розгляді спору подружжя про поділ спільного майна судом встановлюється:

- склад майна, що підлягає розділу;

- відсутність прав вимог третіх осіб на це майно;

- майно, що не підлягає розділу;

- яке майно підлягає передачі кожному з подружжя;

- відповідна грошова або інша компенсація, яка може бути присуджена дружину в разі, якщо іншого члена подружжя передається майно, вартість якого перевищує належну йому частку;

- інші заслуговують уваги обставини.