Способи зворотнього зв'язку

Ви можете зв'язатися з нами через форму або ЗВ'ЯЗАТИСЯ ПРОСТО - внизу сторінки, клікнувши на іконку зручного для Вас способу. ⇓

compare_arrows0

Приватизація землі

Приватизація землі

Земельному кодексі України (ЗКУ) відносини громадян з державою (територіальними громадами) у зв'язку з безкоштовною передачею їм землі визначаються як «безкоштовна приватизація».

Сам термін «приватизація» в земельному законодавстві не визначено. Але з формулювань, даних в інших законодавчих актах (закони України «Про приватизацію державного майна», «Про приватизацію державного житлового фонду»), а також його вживання в нормативних актах можна зробити висновок, що під приватизацією розуміється передача громадянам або юридичним особам майна, що належить державі або територіальним громадам. Приватизація різних видів майна регулюється окремими законами: майна державних підприємств – Законом України «Про приватизацію державного майна», невеликих державних та комунальних підприємств – Законом України «Про малу приватизацію», житла – Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду». І якщо законодавство, що регулює приватизацію майна державних підприємств, передбачає окремі правові процедури як для безкоштовній, так і платній приватизації, то в земельному законодавстві платна приватизація як особливий спосіб придбання землі взагалі не передбачена. Будь-яке інше, відмінне від придбання у рамках процедури безоплатної приватизації, придбання землі визначається як купівля-продаж землі у держави чи місцевої громади і здійснюється в загальному порядку, передбаченому для покупки державної або комунальної землі.

Оформлення земельної ділянки

Оформлення земельної ділянки у власність шляхом розробки технічної документації по землеустрою (приватизація землі) відповідно до "Порядку надання земельних ділянок у Харкові у власність або користування", реш. Сесії ХМР №1191/13:

1) Замовник укладає договір на розробку технічної документації із землевпорядною організацією, а також може укласти договір на представництво його інтересів;

2) землевпорядна організація розробляє технічну документацію (проект землеустрою процедура відрізняється) та обмінний файл у форматі XML;

3) замовник передає землевпорядну документацію в Центр надання адміністративних послуг для узгодження в управлінні Госгеокадастра р. в Харкові, а також в управлінні архітектури та містобудування Департаменту (тільки для проекту землеустрою);

4) замовник подає землевпорядну документацію через центр надання адміністративних послуг в управління Госгеокадастра р. в Харкові на державну реєстрацію (присвоєння кадастрового номера);

5) замовник замовляє акт обстеження земельної ділянки в Департаменті Контролю ХГС;

6) замовник замовляє в Центрі надання адміністративних послуг довідці про наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про одержання у власність земельної ділянки;

7) замовник подає в Центр надання адміністративних послуг заяву на ім'я Харківського міського голови про передачу земельної ділянки у власність (з відповідним пакетом документів);

8) питання виноситься на сесію міської ради;

9) замовник звертається в Реєстраційну службу р. Харкова (або нотаріуса) для реєстрації права власності на земельну ділянку.


Скільки землі належить безкоштовно

Закон (пп. в), г) та ґ) п. 1 ст. 121 ЗКУ) передбачає, що для будівництва будинку громадянам України належить:

• на землях, відведених для садівництва – до 0,12 га;

• на ділянках, призначених для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 га;

• на присадибних ділянках (відведених для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд): не більше 0,25 га, в селах-не більше 0,15 га – в селищах і не більше 0,10 га – у містах.

Громадянин може приватизувати декілька ділянок – по кожному виду цільового призначення землі (п. 4. ст. 116 ЗКУ). І якщо він, наприклад, використав своє право на приватизацію землі, відведеної для садівництва, то може отримати ще й ділянку, призначену для будівництва та обслуговування житлового будинку.


Порядок приватизації землі

1. Громадянин є власником житлового будинку, збудованого на землі, виділеній для будівництва ще в радянські часи. У цьому випадку не має значення, чи є власником будинку той, кому виділялася ділянка, або ж будинком володіє особа, яка отримала його в спадщину, внаслідок купівлі або дарування. Якщо з того моменту, коли в Україні було встановлено право безоплатної приватизації землі (з 15.03.1991 р.– з дати набрання чинності Земельного кодексу України від 18.12.1990 р.), власник жилого будинку його приватизації правом не скористався, вважається, що земля перебуває в його користуванні.

2. Громадянин є членом садового або дачного кооперативу (товариства). Та ділянка була виділена цією структурою в порядку, встановленому статутом.

3. Ділянка знаходиться у фактичному користуванні громадянина, але у нього немає ніяких документальних свідчень, що підтверджують право власності. Таке буває у випадках, коли громадянин, наприклад, здійснив самовільне будівництво на землі, не відведеній для цієї мети.

Умова приватизації земельної ділянки, що перебуває у фактичному користуванні: термін добросовісного, відкритого і безперервного користування таким ділянкою повинен складати не менше 15 років. У цьому випадку у фактичного користувача з'являється право отримати використовуваний їм ділянку по праву приобретательской давності (набувальної давності). Це передбачено ст. 119 ЗКУ. Розмір землі, яку можна отримати на підставі приобретательской давності, той же, що і при звичайній безкоштовної приватизації (ст. 118 ЗКУ). Порядок отримання у власність такої землі є таким же, що й у випадку «звичайної» приватизації.


Яку ділянку просити

Найголовніше – визначитися, який саме ділянка просити у держави. З цим, скажемо відверто – складно.

Основна проблема, чому люди не можуть скористатися своїм правом на приватизацію ділянки – коли вони звертаються до того ж сільради з заявою надати землю у власність, їм потрібно конкретно вказати, який саме ділянка вони хочуть взяти у власність. Але звідки людям знати?

Необхідно дивитися в публічній кадастровій карті – які ділянки сформовані. Але у нас 80 відсотків сформованих ділянок немає в "публічки". Крім того, наприклад у Харкові, є ділянки що проінвентаризовані за людьми, яких і в живих немає. Взяти у власність такої ділянки ніхто не зможе, і немає такої бази, з якої можна було б вибирати.

Єдиний варіант – йти до голови сільради чи міськради і просити викопіювання з генплану певній території.Показати ділянку на карті і попросити викопіювання з генплану, щоб дізнатися числиться за ким ця земля. Але для цього людині потрібно об'їздити все село, побачити власними очима кожну ділянку. Тоді є невелика вірогідність того, що вона вільна, і її можна приватизувати.