Як узаконити самобуд та ще й без права на землю?
Як узаконити самобуд та ще й без права на землю?

Як узаконити самобуд та ще й без права на землю?

Кожен може опинитися в ситуації коли отримавши самобуд, його власник не знає що з ним робити. Більш того, в ситуації коли права на землю не оформлені....

Як правило, будинок - самобуд без права на землю може з'явитися у власника кількома шляхами.

  • Самобуд отриманий у спадок.
  • Самобуд побудований власником самостійно, але документи на землю не оформлені.
  • Самобуд "придбаний" у іншого власника.
  • Кожна з перерахованих ситуацій може мати свої варіанти шляхів розвитку ситуації і залежно від цих шляхів нам доводиться вибирати і спосіб вирішення цієї проблеми.

    У той же час кожна ситуація є індивідуальною, неможливо передбачити і розглянути всі нюанси узаконення самобуду і рішення будуть також індивідуальними.


    Як бути, якщо самобуд отриманий у спадок?

    Так буває. Так вийшло. Новий владелецоказался у цій ситуації в силу життєвих обставин і швидше за все, земельныйучасток, на якому знаходиться самобуд, був раніше абсолютно законнопредоставлен попередньому власнику, але «не був оформлений» або як обычноговорят на таку землю, що вона «не була приватизована».

    А, оскільки земля не була оформлена, тоі передати її у спадок не можна, оскільки її немає, хоч немає і «на папері».При цьому ніхто, крім спадкоємця, на землю не претендує, тому що всі знають, чтоземлей користувалися законно.

    Життєва ситуація, однак має толькоодин вихід – це звернення до суду з позовом про визнання права на землю в порядкенаследования.

    Підготовка позову та матеріалів до немузалог успіху і при наявності правового супроводу на належному рівні шанси наположительное рішення суду істотно збільшуються. Можна звичайно з цим исамостоятельно поморочитися.

    Майте на увазі, що відповідачем в искеявляется місцева сільська рада, де знаходиться майно і позов подається врайонный суд.

    Крім того, необхідно звернеться в суд сиском про визнання права на самобуд в порядку спадкування. Це можна сделатькак в одному позові, так і в різних.

    У суді доводимо, що спадкоємець этотаки спадкоємцем, що померлий до моменту смерті законно користувався цим майном,що воно побудоване ним і за його рахунок.

    Важливо! Якщо самобуд був побудований до05.08.1992 р., то, швидше за все його не потрібно буде вводити в експлуатацію, еслипостроен після 1992 р., то після рішення суду доведеться додатково пройтипроцедуру введення в експлуатацію через ДАБК.

    Також після рішення суду необхідно обратитьсяза отриманням державного акта на землю та зареєструвати його в реєстраційній службі.

    Отримавши держакт, власник можетобращаться до реєстраційної служби для реєстрації колишнього самобуду. Послерегистрации самобуд стає законною власністю. От і все.


    Як бути, якщо самобуд побудований власником самостійно, але документи на землю не оформлені?

      Адже така ситуація – це двойнаяпроблема: (1) самозахоплення землі з (2) самобудом.


      Самозахоплення землі.
        Потрібно розуміти - це порушення прав власника на землю, оскільки у кожної земельної ділянки є власник. Немає документів – немає прав на землю.
        «Неоформлене земля» як і «оформлена» як правило, належить або місцевій громаді (розпоряджається місцева рада), або державі Україна (розпоряджається районна адміністрація), або ж іншій приватній або юридичній особі.
        Тому, самовільно побудувавши будинок на чужій землі, Ви порушуєте права його власника і природно, законний власник має право захищатися всіма доступними їй законними способами: - вимагати знести самобуд, - звільнити ділянку та повернути все як було, - вимагати відшкодування збитків, - скаржитися в правоохоронні органи, в ДАБК, земельну інспекцію, прокуратуру, звертатися в суд.
        І закон на стороні такого власника, і це правильно.
        Таким чином, якщо законний власник буде категорично проти використання його землі і не захоче поділитися нею з власником самовільного будівництва, узаконити такий самобуд, швидше за все, чи не вдасться взагалі, або ця затія не буде мати «економічної доцільності».

        Потрібно також мати на увазі випадки, коли капітальне будівництво на землі взагалі заборонене (Наприклад, в прибережній смузі річок та морів або на сільськогосподарській землі). У цьому випадку шансів отримати цю землю практично немає.

        info


        У тому разі коли законний власник «не проти самобуду» на його землі можливі такі варіанти її оформлення:

        1. безкоштовна приватизація землі в межах норм Земельного кодексу України;

        2. законна продаж ділянки (частини ділянки);

        3. оренда ділянки;

        укладення договору суперфіцію (вид договору оренди, коли законний власник дозволяє іншій особі будуватися на своїй ділянці).


        Отримавши право на землю, можна починати оформлення самобуду.

        Самобуд.

          Легалізація самовільного будівництва, за великим счетусводится до отримання документа про його введення в експлуатацію в ДАБК без чого зарегистрироватьправо власності в державному реєстрі нерухомості проблематично.

          Способів легалізації (узаканивания) естьнесколько:

          • в судовому порядку. Тут потрібно розуміти, що суд визнає право власності на об'єкт, але тільки на підставі рішення суду зареєструвати будинок в держреєстрі не вийде, все одно буде потрібно вводити будинок в експлуатацію в Дабк.
          • заплатити всі штрафи в Дабк і ввести будинок в експлуатацію або на підставі будівельного паспорта, або виготовивши повну проектну документацію.

          Таким чином, процедуру введення самострояв експлуатацію в будь-якому випадку доведеться пройти.

          Іноді, до речі, місцеві ради, идянавстречу власникам самобудів на захоплених ними дільницях, принимаютспециальные рішення, які дозволяють цілком законно звертатися гражданамв місцева рада для вирішення цієї проблеми. Як правило, рішеннями местныхсоветов передбачена процедура звернення зацікавленої особи до местныйсовет, розгляд заяви спеціальним радою та прийняття рішення проможливості виділення землі і погодження проектної документації. Такоерешение, наприклад, діяло в Одеській міськраді до 2011 р. Дізнатися, еслитакой порядок і діє він, можна в місцевій раді, наприклад, прийшовши наприем до голови (мера міста) або заступнику голови з питань строительстваили земельним питанням, або до юриста місцевої ради.



          Як бути, якщо самобуд "придбаний" у іншого власника?

              Повернемося до раніше сказаного «Нетдокументов – немає прав», тобто придбати самобуд законно не можна, і такаяпокупка хоча і відбувається фактично, проте поза «правового поля» і заплативши затакую "покупку", новий власник отримує певний обсяг проблем з подальшим узаканиванием самобуду, з'ясуванням «а хто це зробив?» і т. д. Проте в цілому істотно не відрізняється від попереднього варіанту.


              Підсумки:
            • більшість самобудів можна узаконити;
            • більшість самобудів потрібно узаконити, якщо Ви не хочете доставити проблем спадкоємцям;
            • є самобуди на чужій землі, які не можна узаконити;
            • є самобуди, які можна узаконити тільки через суд;
            • вартість узаконення самобуду може бути вище вартості самого самобуду.


            Сподіваємося, у цій статті ви смоглиувидеть для себе кілька зрілих ідей.

            У будь-якому разі, якщо бажаєте «озброїтися»юридичним супроводом у вирішенні проблеми, обращайтеськ нам, ми обязательнопридумаем цікаве персональне рішення.

            Адже ми це вже робимо для своихклиентов. І, чого там лукавити, робимо дуже добре.




            • Залишилися питання?
            • Детальніше про послуги можна дізнатися тут: http://agtl.com.ua/uslugi.html
            • Контакти: +380 (50) 676-34-45, +380 (98) 028-08-51, +380 (93) 033-16-47, Пошта: info@agtl.com.ua agtl #agtl