Способи зворотнього зв'язку

Ви можете зв'язатися з нами через форму або ЗВ'ЯЗАТИСЯ ПРОСТО - внизу сторінки, клікнувши на іконку зручного для Вас способу. ⇓

compare_arrows0

Відступлення права вимоги

Відступлення права вимоги

Відступлення права вимоги (цесією) називається угода, в ході якого одна сторона (старий кредитор) передає іншій стороні (новий кредитор) права вимоги виконання зобов'язань третьою стороною (боржником), на умовах, які не погіршують становище боржника.


Наші переваги

Професійні юристи, в доробку яких десятки виграних справ;

Юридичні послуги найвищої якості;

Всебічна підтримка фахівців різного профілю від юристів до аудиторів;

Повна конфіденційність;

Наші досвід та практика в галузі вирішення спорів підтверджені багаторічною роботою на ринку юридичних послуг;


Уступка права вимоги — це одна з підстав заміни кредитора у зобов'язанні ( ст. 512 ЦКУ). Це угода (договір), на підставі якого старий кредитор передає свої права нового кредитора, а новий кредитор приймає ці права і (1) зобов'язується або (2) не зобов'язується їх оплатити. Договір поступки права вимоги також у практиці ділового обороту називається «договір цесії», а його суб'єкти — відповідно «цеденты» (старий кредитор) і «цесіонарій» (новий кредитор).

(1). Договір поступки права вимоги може бути оплатним, якщо в ньому передбачена обов'язок нового кредитора надати старому кредитору якесь майнове надання замість отриманого права вимоги. В такому разі на відносини цесії поширюються положення про договір купівлі-продажу ( ст. 656 ЦКУ).

(2). Якщо договір поступки права вимоги є безкоштовним, тобто право за зобов'язанням переходить до нового кредитора без будь-якого зустрічного надання, такі відносини регулюються нормами, що стосуються дарування ( ст. 717 ЦКУ).

По суті,

поступка права вимоги являє собою угоду, яка тільки передає право вимоги від первісного кредитора до нового кредитора

Закон чітко визначає права та обов'язки кожної сторони у таких угодах:

  • Старий кредитор повністю втрачає свої права вимоги до боржника;
  • Новий кредитор отримує всі права старого кредитора у тому обсязі і на тих умовах, які діяли на момент переходу прав;
  • Поступка прав вимоги не вимагає згоди боржника, але залишає йому право призупинити виконання зобов'язань до тих пір, поки той не отримає підтвердження законності договору цесії.

Юридична фірма AGTL надає послуги по складанню договору поступки прав вимоги, а також пропонує юридичну допомогу в арбітражних спорах, пов'язаних з договорами цесії.


Відступлення прав вимоги за договором має ряд особливостей, які необхідно враховувати, а саме:

Цесія відноситься до галузі майнового права, тобто є відокремленою цінністю, відділяється від персоналій власника. Тому вимоги, пов'язані з особистістю кредитора і боржника, не можуть бути передані третій особі. Це виключає, наприклад, передачу іншому кредитору права на аліменти, які були присуджені на користь конкретної людини.

Відступлення прав вимоги за договором повинна проводитися на оплатній основі, в іншому випадку така угода може бути розглянута судом як договір дарування, укладення якого між комерційними організаціями не допускається. Як наслідок цього, угода буде визнана нікчемною і новий кредитор втратить права на подання позову.

Відповідальність за дійсність переданого права вимоги лежить на старому кредиторові, і в разі визнання такого права недійсним він зобов'язаний відшкодувати всі збитки нового. На практиці часто зустрічаються випадки, коли старий кредитор помиляється щодо своїх правомірності своїх вимог до боржника або – у разі недобросовісності – укладає договори цесії відразу з декількома новими кредиторами. Тільки ретельний аналіз угоди до її здійснення дозволить новому кредитору застрахувати себе від збитків.

Також часто використовується таке поняття, як «забезпечувальна відступлення права вимоги». У цьому разі старий кредитор передає новому кредитору права вимоги до боржника на час в якості забезпечення власних зобов'язань. Основна відмінність забезпечувальної поступки прав вимоги від звичайної полягає в тому, що права передаються не на завжди, а лише на той час, який потрібен старому кредитору, щоб виконати свої зобов'язання, після чого відбувається їх повернення.

Складання і виконання договорів відступлення прав вимоги пов'язане з доскональним знанням чинного законодавства. Невірно складений договір може спричинити за собою відчутний фінансовий збиток.